UKR ENG
УВIЙТИРЕЄСТРАЦІЯ
допомогти
статтi
статтi
Аналітичний звіт (2017-2018 роки)
Аналітичний звіт (2017-2018 роки)

АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ

ПРО РЕГІОНАЛЬНИЙ РОЗПОДІЛ ТРЕНДІВ У СФЕРІ ЗАЙНЯТОСТІ В ОДЕСЬКОМУ РЕГІОНІ НА 2017-2018 РОКИ
(М. ОДЕСА, М. ІЗМАЇЛ, М. БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ)

Дата публікації звіту: 15 травня 2018 року.
Замовник:
проект «Тривалий економічний підйом для миру», який реалізується БФ «Карітас Одеса УГКЦ».
Виконавець: к.е.н., докторант каф. Менеджменту ОНПУ, Філіппова В.Ю.
Регіон дослідження: Одеська область (м. Одеса, м. Ізмаїл, м. Білгород-Дністровський).

Зміст

Вступ
1. Загальний огляд ситуації з зайнятості та підприємництва в Україні та Одеському регіоні
2. Мале підприємництво міста (м. Одеса)
3. Мале підприємництво Одеського регіону (На прикладі Білгород-Дністровського та Ізмаїльського району)
4. Стан зайнятості населення в Одеському регіоні
5. Стан та регіональний розподіл трендів у сфері зайнятості населення (м. Білгород-Дністровський, м. Ізмаїл, м. Одеса)
6. Стан розподілу послуг із професійного тренінгу та послуг у працевлаштуванні, що надаються урядом та НДО у області
Висновок
Використані джерела
Додаток А – Кількість зареєстрованих ВПО в Одеській області
Додаток Б – Кількість зареєстрованих безробітних та кількість вакансій
Додаток В – Середньооблікова кількість працівників за видами економічної діяльності
Додаток Г – Середньомісячна заробітна плата штатних працівників по містах та районах
Додаток Д – Середньомісячна заробітна плата жінок та чоловіків
Додаток Ж – Основні показники економічного і соціального розвитку м. Одеси за 2017 рік
Додаток З – Загальна статистика надання послуг Одеського Обласного ЦЗ
Додаток К – Загальна статистика надання послуг Ізмаїльським МРЦЗ
Додаток Л – Загальна статистика надання послуг Білгород-Дністровським МРЦЗ
Додаток М – Загальна статистика надання послуг Одеського МЦЗ
Додаток Н – Перелік професій, які пропонують в Одеському центрі ПТО ДСЗ

Вступ ДО ЗМІСТУ

Протягом 2017 року департамент економічного розвитку Одеської міської ради, а також Одеський обласний та міський центри зайнятості дуже плідно співпрацювали з різними недержавними структурами, такими як Impact Hub Odessa, благодійний фонд «Карітас Одеса УГКЦ», коворкінговому просторі «Термінал 42», ІТ-кластері м. Одеси, Південноукраїнському офісі Європейської Бізнес Асоціації. Активно здійснювалась допомога – безробітним Одещини та внутрішньо переміщеним особам.

Як результат визначено, що протягом 2017 року спільними зусиллями виконавчих органів Одеської міської ради та недержавних структур, перш за все, були спрямовані на покращення показників стану здоров`я населення, забезпечення соціального захисту найбільш вразливих верств населення, створення умов для всебічного та повноцінного розвитку дітей, відновлення і підтримку в належному стані мережі доріг, впровадження заходів з енергозбереження та енергоефективності в житловій сфері, забезпечення стабільної роботи об'єктів життєзабезпечення населення.

В ході проведення дослідження та формування звіту чітко висвітлено залежність між тенденцією закриття ФОП серед підприємців, та падіння кількості охочих брати участь у тих проектах, які пропонують бізнес-навчання та організацію самозайнятості, де основною умовою отримання гранту є відкриття ФОП.

Помітно недовіра населення окремих міст одеської області, в яких не проводяться грантові програми. Також за календарних рік з 05.2017 по 05.2018 в Одесі та області майже не проводились грантові програми на перенавчання населення. Окремо можна виділити БФ «Карітас Одеса УГКЦ», який постійно реалізує грантові проекти.

Також центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, який єдиний на постійній основі реалізує перенавчання та різноманітні курси.

Метою дослідження є виявити розподіл трендів у сфері зайнятості та потреби для розвитку малого та середнього бізнесу в цільових городах

Актуальним завданням формування цього звіту є визначення стану (на прикладі м. Білгород-Дністровський, м. Ізмаїл, м. Одеса):

 • малого підприємництва Одеському регіоні;
 • зайнятості населення в Одеському регіоні;
 • регіонального розподілу трендів у сфері зайнятості населення;
 • розподілу послуг із професійного тренінгу та послуг у працевлаштуванні, що надаються урядом та НДО у області.

Для вирішення поставлених завдань були використані наступні методи: аналіз нормативних документів, законів, постанов, програм, звітів, статистичних бюлетенів, наукових статей, відкритих Інтернет-ресурсів (які містять офіційну інформацію щодо статистики в Одеському регіоні), а також глибинні інтерв’ю з роботодавцями/підприємцями, експертні інтерв’ю із співробітниками Центрів зайнятості, інтерв’ю із держслужбовцями, інтерв’ю із керівниками проектів, що здійснювались міжнародними організаціями, інтерв’ю із незалежними експертами (керівник консалтингової компанії, викладачі ВНЗ) та ін.

Сформовано загальних висновок, з проведеного дослідження, який вказує на привабливість одеського регіону для інвесторів, майбутніх і існуючих підприємців, шукачів роботи та роботодавців, навіть не зважаючи на де-які тенденції к зниженню. Адже є всі умови для подальшого зростання Одеського регіону.

1. Загальний огляд ситуації з зайнятості та підприємництва в Україні та Одеському регіоні ДО ЗМІСТУ

На початок 2018 року Україна покращила свою позицію в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business з 2016 року на 5 позицій, піднявшись з 81 на 76 місце зі 190 країн світу. Малий та середній бізнес відіграє важливу роль у соціально-економічному розвитку держави, є одним із головних факторів формування і розвитку конкурентоспроможності національної економіки, підтримки внутрішнього ринку.

З багатьох досліджень [1, 2, 3] відомо, що саме малий та середній бізнес є тим важелем, який формує робочі місця в Одеській області. Також малий та середній бізнес постійно виступаю у ролі роботодавця у партнерстві, як з державними установами, так і громадськими у сфері зайнятості, тим самим зменшуючи відсоток безробіття. Завдяки цьому Одеська область має низький показник безробіття відносно інших областей України.

На 01.01.2018 рік в Україні було відкрито 71 043 компаній та 242 013 ФОП. Щотижня в Україні реєструється 1 366 компанії, а закривається 419. Найбільше компаній працює в Київській, Дніпропетровській та Одеській області. Найменш активні — Тернопільська, Сумська та Чернівецька область (Рис. 1.1).

Рис. 1.1 – Рейтинг областей України за кількістю компаній (2017 рік)
Побудована за даними [4,5,6]

На рисунку (Рис. 1.2) представлено динаміку кількості відкритих та закритих ФОП впродовж 2017 року по місяцям.

Рис. 12 – Кількість відкритих та закритих ФОП у 2017 році
Побудована за даними [4,5,6]

З рисунку (Рис. 1.2) видно, що за перші кілька місяців 2017 року було закрито понад 300 тисяч ФОП, а відкрилось тільки 50 тисяч. В квітні цей процес припинився.

Зменшення кількості фізичних осіб-підприємців пов’язано з тим, що 01 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими винесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». У зв’язку з цим фізичні особи-підприємці, що не отримували доходів, змушені були припинити державну реєстрацію, щоб у 2017 році не сплачувати єдиний соціальний внесок.

Статистика початку 2018 року вказує на те, що підприємці ще не підкорились новому закону. Так за останні два місяці кількість ФОП по Україні знизилася на 8,5 тисяч: 36 тисяч було закрито, натомість відкрилося лише 27,5 тисяч. Так на кінець 2017 року в Україні було зареєстровано 1 773 924 ФОП, і вже станом на кінець січня 2018 року активних приватних підприємців нараховується вже 1 763 445 (Рис. 1.3).

Рис. 1.3 – Динаміка відкриття та закриття ФОП за грудень 2017 – січень 2018
Побудована за даними [4,5,6]

Так за кількістю закритих ФОП на кінець 2017 року лідирують Дніпропетровська, Харківська та Київська області. Одеська область, як бачимо входить в наступну трійку (Рис. 1.4).

Рис. 1.4 – Припинення роботи ФОП за областями Україні на кінець 2017 року
Побудована за даними [4,5,6]

Основними причинами, що перешкоджають розвитку малого і середнього підприємництва, як в цілому в Україні:

 • нестача внутрішніх фінансових ресурсів, складність доступу до зовнішніх джерел фінансування та залучення інвестицій;
 • неналежний рівень розвитку інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва;
 • нестабільність податкового законодавства у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, що не дає можливості суб’єктам; підприємництва планувати свою діяльність на тривалий період;
 • складність процедур сертифікації і стандартизації товарів та послуг;
 • низький рівень активності суб’єктів малого і середнього підприємництва щодо захисту власних інтересів;
 • неналежний рівень інформаційного, консультативного та методичного забезпечення підприємницької діяльності.

Найчастіша проблема, з якою стикається велика кількість власників бізнесу – спроба самостійно вирішити ті питання, що потребують професійного зовнішнього втручання, а також відсутність розуміння ефективного використання наявних коштів.

За даними Головного управління державної фіскальної служби України в Одеській області на 01 січня 2018 року в місті Одесі знаходяться на обліку 130,2 тис. суб'єктів господарювання усіх форм власності, у тому числі юридичних осіб – 54,6 тис. одиниць (+5,9 % до 2016 року), фізичних осіб-підприємців – 75,6 тис. одиниць (-2,5% до 2016 року).

У 2017 році, в Одесі, спостерігалася позитивна тенденція реєстрації новоутворених суб’єктів підприємництва. Кількість зареєстрованих у звітному періоді фізичних осіб-підприємців склала на 11 275 одиниць більше, чим за минулий рік (+67,1 % до 2016 року), юридичних осіб – на 3 369 одиниць менше відносно до минулого (-18,5 % до 2016 року).

Найбільш популярними видами бізнесу в Україні серед ФОП виявились роздрібна та оптова торгівля, а також складське господарство (Рис. 1.5.)

Рис. 1.5. Найбільш популярними видами бізнесу серед ФОП на 01.01.2018 рік
Побудована за даними [4,5,6]

Крім того, на сьогодні стан малого і середнього підприємництва в м. Одесі має, зокрема, такі недоліки:

 • нерівномірність розподілу за видами економічної діяльності. У сфері торгівлі та послуг питома вага суб’єктів малого і середнього підприємництва становить 40% від їх загальної кількості, у сфері операцій з нерухомістю та промисловості – по 15%, будівництва – 10%;
 • не дивлячись на те, що мале та середнє підприємництво має сприяти вирішенню проблем зайнятості населення, продовжується негативна тенденція зменшення працюючих у цьому секторі економіки. Так, кількість найманих працівників на підприємствах малого бізнесу за останній рік скоротилася на 8,1%, на підприємствах середнього бізнесу – на 5,7%;
 • продовжується тенденція збитковості у результатах діяльності суб’єктів бізнесу (30% всіх малих підприємств збиткові).

Отже, наявний стан розвитку малого і середнього підприємництва свідчить про необхідність реалізації активної та виваженої місцевої політики з підтримки і подальшого розвитку підприємницького потенціалу та самозайнятості громадян м. Одеси.

Однією з основних умов подолання негативних тенденцій розвитку малого і середнього підприємництва є розроблення та здійснення комплексу заходів щодо розв’язання проблем, які перешкоджають подальшому поліпшенню бізнес-середовища.

Протягом 2017 року в Одеській обласній службі зайнятості мали статус безробітного понад 30,9 тис.осіб, що на 8,7% менше ніж за аналогічний період минулого року. Станом за 2017 рік у порівнянні з минулим роком їх кількість зменшилась на 10,4% та становила понад 8,2 тис. осіб, з яких кожна друга жінка, кожен третій – молодь віком до 35 років та особи, які мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні. Кількість сільських мешканців, які мали статус безробітного станом на 1 жовтня 2017 року, становила майже 3,7 тис. осіб.

Кількість заявлених роботодавцями вакансій протягом 2017 року становила 28,1 тис. одиниць. Рівень укомплектування вакансій склав 68,0%. Це сприяло працевлаштуванню понад 20,0 тис.осіб, в т.ч. понад 13,9 тис. безробітних. Рівень працевлаштування склав 45,1%. Протягом звітного періоду за сприянням служби зайнятості було працевлаштовано майже 4,0 тис. молодих осіб.

У 2017 році шляхом виплати одноразової допомоги по безробіттю створено 46 робочих місць. Підприємницька діяльність була започаткована у 10-ти сферах економічної діяльності. Кожний другий започаткував власну справу в сфері оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів.

На нові робочі місця з компенсацією роботодавцю витрат єдиного внеску працевлаштовано понад 0,3 тис.осіб, з них 144 особи відносяться до недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці.

За сприянням ЦЗ зайнятості у січні-вересні 2017 року працевлаштовано понад 4,1 тис.осіб квотної категорії, з них майже 0,3 тис. інвалідів. Заборгованість з виплати заробітної плати працівникам комунальних підприємств відсутня.

Протягом 2017 року департамент економічного розвитку Одеської міської ради, а також Одеський міський центр зайнятості дуже плідно співпрацювали з різними недержавними структурами, такими як Impact Hub Odessa, благодійний фонд «Карітас Одеса УГКЦ», коворкінговому просторі «Термінал 42», ІТ-кластері м. Одеси, Південноукраїнському офісі Європейської Бізнес Асоціації. Активно здійснювалась допомога – безробітним Одещини та внутрішньо переміщеним особам.

2. Мале підприємництво міста (м. Одеса) ДО ЗМІСТУ

Малий та середній бізнес розглядається як невід’ємна частина сучасного підприємництва, на яку покладаються важливі функції, а саме прискорення структурної перебудови економіки та підвищення організаційної ефективності використання національних ресурсів. Середньостроковою метою подальшого розвитку соціально-економічної сфери є створення сприятливого середовища для ведення бізнесу, розвитку малого і середнього підприємництва, залучення інвестицій та підвищення ефективності ринку праці.

Місто Одеса – адміністративний, економічний й культурний центр найбільшої за територією області в країні, та з містами-супутниками, Чорноморськом і Южним, формує важливий транспортний і торговельний комплекс.

Кількість малих підприємств становить 11 347 одиниць, що складає 96,5% від загальної кількості підприємств м. Одеси, середніх підприємств – 406 одиниць, що складає 3,4% від загальної кількості підприємств м. Одеси (Рис. 2.1). На підприємствах малого і середнього бізнесу працювало 133,3 тис. осіб або 54,4% від середньооблікової кількості штатних працівників підприємств, установ та організацій м. Одеси.

Рис. 2.1. Співвідношення кількості підприємств в м. Одеса на 01.01.2018
Побудована за даними [5,6]

На 2018 рік прогнозується закріплення позитивних тенденцій соціально-економічного розвитку міста, зокрема: модернізація транспортної інфраструктури; розвиток туристично-рекреаційної сфери; розбудова інфраструктури соціальної сфери та забезпечення гідного життя населення.

Реалізація механізмів надання фінансової підтримки суб’єктам малого і середнього підприємництва поліпшить доступ підприємців до кредитних ресурсів та сприятиме збільшенню до кінця 2022 року кількості суб’єктів господарювання до 146,4 тис. одиниць, з них: фізичних осіб-підприємців – 80,5 тис. одиниць; юридичних осіб – 65,9 тис. одиниць.

За професійними групами: найбільший попит роботодавців спостерігається на професіоналів, робітників з обслуговування, експлуатації устаткування, кваліфікованих робітників з інструментом, на представників найпростіших професій, фахівців та працівників сфери торгівлі та послуг.

У розрізі професій найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників – це водії, електромонтери, слюсарі, електрогазозварники, швачки, водії, токарі, оператори котельні тощо.

Залишається високим попит на професіоналів та фахівців з досвідом роботи – бухгалтерів, спеціалістів держаної служби, лікарів, вчителів, інженерів різних галузей, фармацевтів, ІТ- фахівців, менеджерів а також економістів.

Рішенням Одеської міської ради від 07 грудня 2016 року № 1321-VII затверджена Стратегія економічного та соціального розвитку м. Одеси до 2022 року [7], яка виступає головним довгостроковим послідовним Планом розвитку міста та визначає основні напрямки, цілі та завдання. Стратегією передбачена інвестиційна концепція «Одеса 5Т», яка фокусує основні напрямки інвестиційного розвитку міста: технології, туризм, транспорт, торгівлю та trust (англ. – «довіра») – фінанси та безпеку:

 • Торгівля – найсприятливіше місто України для бізнесу (За рейтингом у 2015 році Forbes UA) – 120 000 видів бізнесу;
 • Транспорт – більш ніж 170 транспортних компаній, морські ворота України для судів з 600 портів світу, 3 міжнародні транспортні коридори;
 • Туризм – більш ніж 1 500 000 туристів, більш ніж 300 туристичних компаній;
 • Технології та інновації – більш ніж 150 IT-компаній;
 • ТРАСТ (фінанси, банківська справа та нерухомість) – м. Одесса №1 за кредитоспроможністю серед міст України.

Крім цього існує багато проектів, пов'язаних з енергоефективністю. Також місто Одеса стимулює навчання персоналу, «відкритий уряд» (Рис. 2.2).

Пріоритетними напрямками розвитку малого та середнього бізнесу м. Одеса влада бачать розвиток напрямку трьох Т (туризм, торгівля, технології), тобто розвиток туристичного сервісу (street food, розвиток гарних туристичних маршрутів), освітні проекти, проекти із ІТ складовою [8]. Із виробництва важливі проекти створення продуктів з високою доданою вартістю.

Отже туризм є одним з пріоритетних напрямків розвитку м. Одеси, а саме активно розвиваються такі напрямки, як: культурно-розважальний, освітній, оздоровчий і рекреаційний туризм, гастро- та ено-туризм, діловий туризм тощо.

Рис. 2.2. Загальні цілі, передбачені Стратегією економічного та соціального розвитку м. Одеси до 2022 року
Побудована за даними [7]

За професійними групами, середній розмір оплати праці у вакансіях для законодавців, вищих державних службовців, керівників становив 6,3 тис. грн., для кваліфікованих робітників з інструментом – 5,4 тис. грн., для робітників з обслуговування та експлуатації устаткування і машин та для професіоналів – 5,1 тис. грн., для технічних службовців – 5,0 тис. грн., для фахівців – 4,9 тис. грн., для працівників сфери торгівлі та послуг – 4,5 тис. грн., для представників найпростіших професій та для кваліфікованих працівників сільського господарства – 4,4 тис. грн.

Найвищий розмір оплати праці пропонується у вакансіях для менеджера (управителя) із допоміжної діяльності у сфері фінансів та головного механіка (по 32,0 тис. грн.), головного режисера (24,3 тис. грн.), режисера-постановника (20,6 тис. грн.), Техніка-технолога (текстильна та легка промисловість) (20,0 тис. грн.), артиста-вокаліста, концертмейстера з класу вокалу та артиста балету (19,4 тис. грн.).

Також, високий рівень заробітної плати пропонується рихтувальнику кузовів (20,0 тис. грн.), помічник машиніста електровоза (16,4 тис. грн.) та машиністу пневматичної установки (14 тис. грн.).

3. Мале підприємництво Одеського регіону (На прикладі Білгород-Дністровського та Ізмаїльського району) ДО ЗМІСТУ

Пріоритетними напрямами підтримки малого підприємництва в Україні та у Одеському регіоні мають стати [9,10]:

 • розробка механізму сприяння взаємодії великих та малих підприємств, що працюють у одній виробничій галузі, який дозволить ефективніше використовувати ресурсні можливості регіональної економіки;
 • створення на регіональному рівні центрів підтримки взаємодії малого та великого бізнесу;
 • спрямування фінансових ресурсів на розвиток інноваційного виробництва, що сприятиме подоланню технологічної деградації економіки та підвищенню конкурентоспроможності;
 • основними сферами формування нових конкурентних переваг регіональної економіки можуть стати: альтернативна енергетика та енергоефективність, аквакультура, туризм, виробництво органічної сільськогосподарської продукції тощо;
 • створення сприятливих умов для експорту продукції малих фірм.

Головними завдання Стратегії економічного та соціального розвитку Одеської області до 2020 р. є такі [11]:
в аграрній сфері – сприяння розвитку малого підприємництва передбачено шляхом:

 • мотивації сільських мешканців до створення фермерських господарств;
 • створення асоціації малих аграрних підприємств;
 • стимулювання малого бізнесу до виробництва високоякісної сільськогосподарської продукції, яка зменшить частку імпортних товарів на регіональному ринку;

у сфері розбудови та модернізації транспортної інфраструктури:

 • створення мотиваційних умов для розвитку малого бізнесу у транспортній сфері;
 • дерегуляція підприємницької діяльності;
 • впровадження та дотримання принципів «мовчазної згоди» та «єдиного вікна»;

у туристичній сфері:

 • розвиток інфраструктури та підвищення якості ринку туристичних послуг;
 • створення кластерів у туристично-рекреаційній сфері.

Для розвитку діяльності середніх та малих підприємств регіону, що є найуразливішими економічними суб’єктами ринкової економіки, край необхідна стабільна економіко-політична ситуація в країні. Як відомо, будь-які кон’юнктурні коливання можуть бути небезпечними для їх фінансово-економічної діяльності.

За даними проекту TransparentCities, який реалізується Transparency International Україна, слід відмітити, що в Україні триває реформа децентралізації, і як результат – більше влади та фінансових ресурсів делеговані на рівень муніципалітетів. Це є ризиком для збільшення корупції на локальному рівні. Тому дуже важливим є підвищення прозорості міст, адже без цього вся користь від децентралізації може бути нівельованою. (Табл. 3.1.).

Таблиця 3.1 – Рейтинг прозорості міст Одеської області, які входять ТОП-100 великих міст України (на початок 2018 року).

В залежності від рейтингу кожне цільове місто висвітлює тільки певну та не завжди актуальну інформацію.

Роль підприємництва в місті Білгорода-Дністровського надзвичайно велика. Малий і середній бізнес залишається найбільш динамічним сектором економіки, що позитивно впливає на соціально – економічний розвиток міста. Саме цей сектор зосереджує практично всі напрямки життєзабезпечення населення міста (торгівля, ресторанне господарство, надання побутових послуг, виробництво, транспорт), саме у цій сфері відбувається формування конкурентного середовища та створення нових робочих місць [12].

Соціально економічні показники міста станом на початок 2018 року були наступні [4,5,6]:

 • Промисловий комплекс м. Білгорода-Дністровського на 2018 рік нараховує 1795 підприємств. Слід зазначити, що у 2017 році спостерігається зменшення реалізації продукції у всіх галузях.

Так, за 2017 р. промисловими підприємствами міста реалізовано продукції на 627,0 млн. грн.. (1,9% від загального обсягу реалізованої промислової продукції області). Частка переробної промисловості у загальному обсязі реалізованої промислової продукції становила 91,5% та у порівнянні з січнем – серпнем 2016р. зменшилась на 0,6 в. п. Зменшення відбулося, в основному, за рахунок зменшення частки обсягів реалізації у текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів на 1,7 в. п. та у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – на 0,2 в. п.

Разом з тим, відбулося збільшення частки обсягів реалізації у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – на 3,7 в. п., у машинобудуванні, крім ремонту і монтажу машин і устаткування – на 0,5 в. п.

 • У 2017р. в економіку міста іноземними інвесторами вкладено 106,5 тис. дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу). Зменшення капіталу становило –3,8 тис. дол. США; інші зміни вартості акціонерного капіталу нерезидентів становили 100,8 тис. дол. США (курсова різниця).

Серед країн світу лідерами прямого іноземного інвестування в економіку міста були: Молдова (69,8% від загального обсягу прямих інвестицій в місто) та Кіпр (29,7%).

Пріоритетними для інвестування були установи та організації охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (отримали 45,9% від загального обсягу прямих інвестицій (акціонерного капіталу міста).

Обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал) на одну особу у січні – червні 2017р. становив 64,5 дол. США.

 • У 2017 році зовнішньоторговельні операції на ринку товарів здійснювались з партнерами з 37 країн світу. При цьому спостерігалось зменшення проти січня – червня 2016р. експорту товарів на 2,6% та імпорту – на 10,2%, обсяг яких становив 4716,4 тис. дол. США (0,6% загального експорту товарів області) та 8315,4 тис. дол. (1,2% загального імпорту товарів області). Сальдо зовнішньої торгівлі товарами негативне у розмірі –3599,0 тис. дол. США.

Найбільшими споживачами товарів у 2017 році були: Російська Федерація, на яку припадало 2829,8 тис. дол., Молдова – 432,8 тис. дол., Білорусь – 192,4 тис. дол., Грузія – 173,8 тис. дол. США.

Головними статтями експорту товарів були взуття, іграшки, пластмаси, полімерні матеріали, продукція борошномельно – круп’яної промисловості, прилади та апарати оптичні, фотографічні, овочі.

Найбільше імпортних товарів надійшло з Туреччини – на суму 2201,8 тис. дол., Німеччини – на 2110,9 тис. дол., Таїланду – на 1027,5 тис. дол., Китаю – на 967,5 тис. дол., Італії – на 688,3 тис. дол., США.

До міста імпортовано: машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – на 1839,1 тис. дол., пластмаси, полімерних матеріалів – на суму 1814,3 тис. дол., приладів та апаратів оптичних, фотографічних – на 1635,4 тис. дол., екстрактів дубильних – на 874,1 тис. дол., текстильних матеріалів та текстильних виробів – на 744,2 тис. дол., продуктів неорганічної хімії – на 432,1 тис. дол. США.

 • У 2017 році обсяги експорту та імпорту послуг становили 1310,7 тис. дол. та 717,1 тис. дол. США. У порівнянні з січнем – червнем 2016р. експорт зменшився на 67,9%, а імпорт збільшився у 7,2 рази. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі послугами становило 593,6 тис. дол. США.

Підприємства міста співпрацювали з партнерами з 18 країн світу. Головними споживачами послуг були: Молдова, Туреччина, Чехія, Білорусь та Болгарія.

Найбільш пріоритетними серед послуг були транспортні послуги – 722,0 тис. дол. або 55,1% від загального обсягу експорту послуг району. З них 45,9% припадало на послуги морського транспорту.

Найбільші обсяги імпорту послуг припали на такі країни: Білорусь, Китай, Данія, Ізраїль.

В імпорті найбільша питома вага припадала також на транспортні послуги – 99,0% від загального імпорту послуг міста, 0,9% – на ділові послуги, 0,1% – послуги , пов’язані з подорожами.

Споживчий ринок – це важливий сегмент в економічному просторі регіону. Важливою складовою внутрішнього споживчого ринку є сфера торгівлі та послуг, яка відіграє значну роль у забезпеченні задоволення потреб населення у високоякісних товарах та послугах.

В 2017 році пріоритетними залишались питання розширення торговельної мережі, ресторанного господарства та побутового обслуговування.

Станом на 01 квітня 2018 року торговельна мережа району налічує 310 торгових об'єктів: 261 магазина і 35 підприємства ресторанного господарства, споживчий ринок району представлений 22 об'єктами побуту [13]. За очікуваними даними обсяг роздрібного товарообороту підприємств, основним видом діяльності яких є роздрібна торгівля, становитиме 129,9 млн. грн.

Охарактеризувати в повній мірі всі динамічні процеси та тенденції розвитку суб’єктів підприємницької діяльності не дозволяє недосконалість механізму обліку та статистичної звітності малого бізнесу.

Також в місті існує платформа «Громадський проект» [14], яка дозволяє брати участь мешканцям міста в конкурсах, не виходячи з дому. Одним з таких є «Бюджет участі» – в демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста/ОТГ та/або голосування за них. Також будь-який житель міста/ОТГ може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті/ОТГ, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету 2018 року. Так наприклад в рамках цього проекту було проведення голосування серед мешканців міста. Було опрацьовано голоси майже 6000 респондентів (Рис. 3.1).

Рис. 3.1. Голосування серед мешканців м. Білгород-Дністровський щодо пріоритетів розподілу міського бюджету на 2018 рік.
Побудована за даними [14]

Як видно респонденти віддають голоси за розвиток спорту, комунального підприємництва, дорожньому господарству та туризму.

Туристична галузь в м. Білгороді-Дністровському в наступний час розвивається стійко та є конкурентною на внутрішньому ринку України, та займає високі рейтингові позиції щодо екскурсійної діяльності. Проте туристична інфраструктура майже не налагоджена. В самому місті Б-Дністровський існує лише 9 готелів, здатних прийняти 300 осіб (Табл. 3.2).

Таблиця 3.2 – Стан готельного господарства на 01.01.2018 рік (Побудовано за даними [15])

№ п/п

Назва

Відомча належність

Кількість місць

Стан
номерного фонду

Вартість номерів

Коефіцієнт наповнювання номерного фонду

1

Готель
«Зодіак»

Приватна власність

14

5
номерів

від 200
грн.

30 %
щорічно

2

Готель
«Русь»

АТ «Одесатуріст»
ОК „Русь”

130

60
номерів

від 250
грн.

30%
щорічно

3

Готель
«Дворик»

Приватна власність

14

7
номерів

від 350
грн.

30%
щорічно

4

Готель
«Фієста»

Приватна власність

16

8 номерів +2 сезоні

від 300
грн.

75 %
щорічно

5

Готель
«Гранд Отель»

Приватна власність

8

3 номери

від 250
грн.

75 %
щорічно

6

Готельний комплекс
„Ласточка”

Приватна власність

20

8 ном.
2 люкс

від 350
грн.

60%
щорічно

7

Готель
«Водный мир»

Приватна власність

18

9
номерів

від 350
грн.

50 %
щорічно

8

Готель
«Оболонь»

Приватна власність

20

6
номерів

від 60
грн./ чел.

30 %
щорічно

9

Artistic Hotel
«Magic Fly»

Приватна власність

10

5
номерів

від
300 грн.

50 %
щорічно

Готельне господарство є важливою частиною туристичної галузі. Рівень закладів проживання в місті є невисоким. Більшість з них не сертифікована. В місті відсутні заклади проживання, які б відповідали міжнародним стандартам щодо задоволення попиту іноземних туристів. Є проблеми з закладами розміщення, орієнтованими на молодь і дітей.

Незважаючи на наявність слабких сторін, загроз зовнішнього середовища і виходячи з тенденції розвитку економіки міста, можна зробити висновок, малий бізнес в м. Білгород-Дністровський є пріоритетним сектором і потребує всебічної підтримки та розвитку.

Останнім часом сільський туризм отримав розвиток і в Білгород-Дністровському районі.

Вирішення проблемних питань в галузях економіки Ізмаїльського району за 2017 рік займало першочергове значення в діяльності органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування. Цілеспрямовані зусилля місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування протягом 2017 року сприяли вирішенню конкретних питань розвитку району, збереженню рівня добробуту та соціального захисту населення Ізмаїльського району.

Передусім слід відмітити те, що Ізмаїл набрав 20% і зайняв 82 позицію серед 100 українських міст. Такий показник відповідає «мінімальному рівню» забезпечення бюджетної Прозорості, Участі та Доброчесності, і є дещо нижчим за середньозважений показник по всьому одеському регіону.

Надходження за 2017рік до місцевих бюджетів Ізмаїльського району складають 479349,7 тис.грн., у т.ч. по загальному фонду – 432659,5 тис. грн., що складає 101,7% до плану 2017 року, по спеціальному фонду – 46690,2 тис. грн. або 104,2 % від плану року [16].

По загальному фонду без урахування трансфертів надійшло 97583,5 тис.грн., виконання плану 2017 року забезпечено на 109,8 %, у порівняні з відповідним періодом 2016 року надходження загального фонду збільшилися на 21328,2 тис. грн., або темп росту склав 128,0 %. До спеціального фонду (без урахування трансфертів) надійшло 10553,5 тис. грн. [17]

Загальний перелік міських програм, які фінансуватимуться за рахунок коштів бюджету м. Ізмаїла на 2018 рік наведено у Табл. 3.3.

Таблиця 3.3 – Перелік міських програм, які фінансуватимуться за рахунок коштів бюджету м. Ізмаїла на 2018 рік (Побудовано за даними [17])

Назва головного розпорядника коштів

Найменування програми

Сумма
(тис.грн.)

Управління праці та соціального захисту населення  

2155,0

Інші видатки на соціальний захист населення

Міська комплексна програма соціальної допомоги малозабезпеченим ветеранам війни та праці, інвалідам і сім’ям з дітьми

1885,0

Надання фінансової підтримки громадським організаціям інвалідів і ветеранів, діяльність яких має соціальну спрямованість

115,0

 Інші видатки                          

Програма зайнятості населення м. Ізмаїла

155,0

Міський відділ освіти

199,0

Відділ культури                                                                                                                                                 

1961,0

Відділ у справах сім'ї, молоді та спорту

808,1

Управління житлово-комунального господарства 

410,0

Управління економіки                                                     

130,0

Сприяння розвитку малого та середнього підприємництва

Програма розвитку малого і середнього підприємництва в м. Ізмаїл на 2017–2018 рр.

70,0

Інші заходи, пов'язані з економічною діяльністю

Програма розвитку туризму в м. Ізмаїл на 2017-2020 роки

60,0

Виконком                                                                                     

3440,42

Всього видатків       

9103,52

Інструментом реалізації на регіональному рівні державної політики розвитку малого підприємництва є виконання заходів Програми підтримки малого і середнього підприємництва в Ізмаїльському районі на 2016-2018 роки, яка затверджена рішенням Ізмаїльської районної ради від 15.03.2016 р. № 71-VІІ [18]. Мета Програми:

 • спрямування дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, об'єктів малого і середнього підприємництва, громадських об'єднань підприємців, а також установ ринкової інфраструктури на створення сприятливих умов для активізації підприємницької діяльності та поліпшення інвестиційного клімату, за рахунок впровадження на місцевому рівні заходів з дерегуляції бізнесу;
 • забезпечення конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва, підвищення його ролі у вирішенні завдань прискореного соціально-економічного розвитку Ізмаїльського району;
 • формування і впровадження ефективної системи його підтримки і захисту шляхом концентрації фінансових, матеріально-технічних ресурсів, виробничого і наукового потенціалу.

Споживчий ринок м. Ізмаїл – це важливий сегмент в економічному просторі регіону. Важливою складовою внутрішнього споживчого ринку є сфера торгівлі та послуг, яка відіграє значну роль у забезпеченні задоволення потреб населення у високоякісних товарах та послугах.

В 2017 році пріоритетними залишались питання розширення торговельної мережі, ресторанного господарства та побутового обслуговування.

Станом на 01 січня 2018 року торговельна мережа району налічує 309 торгових об'єктів: 259 магазина і 34 підприємства ресторанного господарства, споживчий ринок району представлений 22 об'єктами побуту [19,20].

За очікуваними даними обсяг роздрібного товарообороту підприємств, основним видом діяльності яких є роздрібна торгівля, становитиме 129,9 млн. грн.

Основними напрямами зовнішньоекономічної діяльності у Ізмаїльському районі в 2017 році залишались: розвиток співробітництва з сусідніми державами; реалізація спільних міжнародних проектів та програм; створення максимально сприятливих умов для розвитку та активізації зовнішньоекономічної діяльності. Обсяг прямих іноземних інвестицій становить 516,1 тис. дол. США.

За січень-грудень 2017 року промисловими підприємствами Ізмаїльського району вироблено продукції на загальну суму 83,7 млн. грн., що становить 124,2 % до плану 2017 року.

Сільське господарство Ізмаїльського району – одне з найбільш ризикованих напрямів господарської діяльності. Непередбачуваність природних умов і мінливість об’ємів збору врожаю, коливання цін на сільськогосподарську продукцію являються основними факторами, що впливають на зміни в доходах сільськогосподарських товаровиробників.

За очікуваними даними виробництво валової продукції за 2017 рік становитиме 415,4 млн. грн., в тому числі рослинництво – 341,1 млн. грн., тваринництво – 74,3 млн. грн.

За підсумками фінансової діяльності сільгосппідприємств загальна сума отриманого чистого прибутку становитиме 111 млн. грн. (в 2016 році 74,3 млн. грн.). Грошовий дохід складе 515 млн. грн. (в 2016 році – 222,4, 2015 році - 405,4 млн. грн.), рівень рентабельності 47,2 % , в 2016 році – 57 %.

На зниження життєздатності суб’єктів малого та середнього бізнесу Одеського регіону впливають в першу чергу суспільно - політичний стан країни, обмеження фінансово – кредитних ресурсів, слабкість матеріальної та технічної складових діяльності малого підприємництва.

Слід зауважити, що основним джерелом інвестування для малих підприємств залишаються власні фінансові ресурси. Доступ до альтернативних джерел фінансування (бюджетного чи кредитного) у суб’єктів підприємництва залишається обмеженим.

Окремо слід виділити проблему недостатності власної підготовки до бізнесу та браку кваліфікованого персоналу.

Крім того, суб’єкти малого підприємництва мають проблеми з виходом на нові ринки, а саме: обмежені можливості оплати маркетингових заходів з просування товарів, програм пошуку торгових, інвестиційних партнерів тощо; недостатній рівень компетенції керівників малих підприємств для вироблення ефективних маркетингових стратегій підвищення конкурентоздатності підприємств та продукції, що випускається, просування товарів на нові ринки.

Значною проблемою для суб’єктів малого підприємництва залишається отримання достовірної та оперативної інформації, необхідної для раціональної організації бізнесу.

4. Стан зайнятості населення в Одеському регіоні ДО ЗМІСТУ

Аналіз демографічної ситуації Одеської області за 2013-2018 роки свідчить про існування негативних тенденцій, зокрема, скорочення чисельності наявного населення, а це означає скорочення і працездатного населення. (Рис. 4.1).

Рис. 4.1 – Динаміка чисельності населення 2013-2018 рр. (тис. осіб, на початок року)
Побудовано за даними [4,5]

У 2012 році чисельність наявного населення становила 2395,2 тис. осіб. З 2013 по 2014 роки вона зростає, у 2015-2016 роках спостерігається тенденція до скорочення. Згідно з інформацією Головного управління статистики в Одеській області на початок грудня 2017 року чисельність наявного населення становила 2382,6 тис. осіб. (Рис 4.2).

Рис. 4.2 – Динаміка чисельності наявного населення Одеської області у 2013-2018 рр. (відхилення до попереднього року)
Побудовано за даними [4,5]

За даними Державної служби статистики України, чисельність зайнятого населення у 2017 році становила 16,2 млн осіб (у 2016 році – 16,3 млн осіб). Щодо Одеської області, показник теж трохи змінився в негативну сторону (Табл. 1).

Таблиця 4.1 – Наявна та середня чисельність населення на 01.03.2018 року

 

Наявне населення

Постійне населення

на 1 березня 2018р.

Середня чисельність у січні-лютому 2018р.

на 1 березня 2018р.

Середня чисельність у січні-лютому
2018р.

Одеська область

2382762

2382918

2371702

2371858

м.Одеса

1010901

1011197

993238

993534

м.Білгород-Дністровський

56141

56191

55355

55405

м. Ізмаїл

71886

71740

72226

72080

За результатами вибіркового обстеження населення (домогосподарств) з питань економічної активності кількість зайнятого населення віком 15–70 років у 2017р. становила 986,6 тис. осіб, а кількість безробітних – 77,2 тис. осіб.

Рівень безробіття серед економічно активного населення віком 15–70 років збільшився з 6,8% у 2016р. до 7,3% у 2017р. (Рис. 4.3).

Рис. 4.3 – Динаміка показників ринку праці Одеського регіону за 2013-2017 рр. (у %, на кінець року)
Побудовано за даними [4,5]

У січні-березні 2018 року 3,2 тис. роботодавців, які співпрацювали з центрами зайнятості, надали інформацію про 12,8 тис. вакансій, що на 0,6 тис. одиниць менше, ніж у відповідному періоді минулого року. Зростання кількості вакансій відбулося в 14 БЦЗ. Найбільш суттєво кількість вакансій зросла у Захарівському, Овiдiопoльському, Лиманському БЦЗ та ЦЗ Суворовського району м. Одеси – на 20% - 39% (Рис. 4.4).

Рис. 4.4 – Динаміка показників ринку праці Одеського регіону у січні-березні 2017/2018 рр.
Побудовано за даними [21,22]

Протягом І кварталу 2018 року роботодавці проінформували центри зайнятості про наявність майже 12,8 тис. вакансій, що на 4,6% менше, ніж у І кварталі 2017 року.

За видами економічної діяльності структура вакансій на 01.03.2018 була наступною: у державному управлінні й обороні (11,4%); у сільському, лісовому та рибному господарстві (26,9%); в транспорті (9%); на підприємствах та установах переробної промисловості (11,2%); в оптовій та роздрібній торгівлі (8,4%) (Рис. 4.5).

Рис. 4.5 – Структура вакансій одеського регіону на 01.03.2018 рік (у %, за видами економічної діяльності)
Побудовано за даними [21,22]

За професійними групами: найбільший попит роботодавців спостерігається на робітників з обслуговування, експлуатації устаткування, на представників найпростіших професій, кваліфікованих робітників з інструментом та професіоналів.

Середній розмір заробітної плати у вакансіях становив 5 тис. грн. (на відповідну дату 2017 року – 3,7 тис. грн.), у 62% вакансій розмір заробітної плати – вище мінімальної.

Структура зареєстрованих безробітних станом на 1 квітня 2018 року.

За статтю: у загальній кількості зареєстрованих безробітних, чоловіки становили – 6,5 тис. осіб (або 49%), жінки – 6,9 тис. осіб (або 51%).

За віковими групами: 28,3% зареєстрованих безробітних були у віці до 35 років; 29,3% - у віці від 35 до 45 років; 42,4% - у віці понад 45 років.

За освітою: 32,8% зареєстрованих безробітних мали вищу освіту, 27,4% – професійно-технічну, 39,8% – загальну середню освіту.

За видами економічної діяльності: серед зареєстрованих безробітних кожен другий раніше був зайнятий у сільському, лісовому та рибному господарстві; 12,3% – у державному управлінні, обороні, обов’язковому соціальному страхуванні; 8,7% - у торгівлі та ремонті.

Середньооблікова кількість штатних працівників підприємств, установ та організацій Одеській області у 2017р. становила 425,0 тис. осіб, що на 1,0% менше, ніж у 2016р. У грудні 2017р. середньооблікова кількість штатних працівників становила 423,4 тис. осіб, що на 1,1% менше, ніж у листопаді 2017р. (Рис. 4.6 та Табл. 4.2).

Рис. 4.6 – Структура показники регіонального ринку праці за 2017 рік, осіб
Побудовано за даними [12]

Збільшення середньооблікової кількості штатних працівників у 2017р. порівняно з 2016р. зафіксовано в деяких видах економічної діяльності. Найбільший темп приросту цього показника був у наданні інших видів послуг (24,7%) та в операціях з нерухомим майном (9,3%). Значне зменшення рівня середньооблікової кількості штатних працівників було у діяльності у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (20,6%).

Таблиця 4.2 – Основні показники регіонального ринку праці (Побудовано за даними [12])

Найменування показника

Одиниця виміру

2017

Чисельність осіб, які мали статус безробітного протягом періоду

осіб

1096

      з них отримували допомогу по безробіттю

осіб

899

Чисельність осіб, які перебували на обліку та отримували послуги у звітному періоді

осіб

348

     з них працевлаштовані

осіб

237

     отримали профорієнтаційні послуги

осіб

332

Загальна середньооблікова кількість штатних працівників

осіб

4219

Середньомісячна номінальна заробітна плата одного середньооблікового штатного працівника

грн

4702

Найнижчий рівень безробіття на 01.03.2018 року спостерігався у Харківській (6,1%), Київській (6,5%), Одеській (7,3%) областях та місті Києві (6,9%), а найвищий – у Кіровоградській (12,2%), Волинській (12,5%), Донецькій (14,6%) та Луганській (16,6%) областях.

За даними Одеського обласного центру зайнятості [12], кількість вакансій, заявлених роботодавцями, у грудні 2017р. порівняно з листопадом зменшилася на 11,9% і на кінець місяця становила 2956 одиниць.

На кінець грудня 2017р. найбільша кількість вакансій спостерігалась серед працівників, професії яких передбачають високий рівень знань у галузі фізичних, математичних, технічних, біологічних, агрономічних, медичних, гуманітарних наук (19,3% від загальної кількості заявлених вакансій), а найменша – серед кваліфікованих робітників сільського та лісового господарства, риборозведення та рибальства (1,0%) (Додаток Б та В).

Структура зареєстрованих безробітних станом на 1 квітня 2018 року. За статтю: у загальній кількості зареєстрованих безробітних, чоловіки становили – 6,5 тис. осіб (або 49%), жінки – 6,9 тис. осіб (або 51%). За віковими групами: 28,3% зареєстрованих безробітних були у віці до 35 років; 29,3% - у віці від 35 до 45 років; 42,4% - у віці понад 45 років (Рис. 4.7).

Рис. 4.7 – Розподіл зареєстрованих безробітних, станом на 1 квітня 2018 року
Побудовано за даними [21,22]

Навантаження зареєстрованих безробітних на одну вакансію в цілому по Одеській області збільшилось з 3 осіб на кінець листопада 2017р. до 4 осіб на квітень та 5 осіб на грудень 2017р. У 2018 році ця динаміка ще трохи змінилась (Рис. 4.8).

Рис. 4.8 – Кількість претендентів на 1 вакансію у порівнянні на 01.04.2017 та 01.04.2018 року
Побудовано за даними [21,22]

Із загальної кількості вакансій майже кожна п’ята була в промисловості, кожна сьома – в державному управлінні й обороні; обов’язковому соціальному страхуванні, кожна восьма – у транспорті, складському господарстві, поштовій та кур’єрській діяльності, кожна дев’ята – в оптовій та роздрібній торгівлі; ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів.

По області навантаження зареєстрованих безробітних на одне вільне робоче місце (вакантну посаду) коливалося від 1 особи у містах Одесі, Чорноморську, Южному і Лиманському районі до 195 осіб у Любашівському районі.

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у 2017р. становила 6542 грн і зросла порівняно з відповідним періодом минулого року на 36,1%. Нарахування за одну відпрацьовану годину становили 46,22 грн, що на 36,7% більше, ніж у відповідному періоді 2016р.

Середня номінальна заробітна плата штатного працівника у грудні 2017р. становила 8297 грн, що в 2,6 рази більше мінімальної заробітної плати (3200 грн) і на 26,9% більше, ніж у грудні 2016р. Нарахування за одну відпрацьовану годину дорівнювали 57,31 грн, що на 35,9% більше, ніж у грудні 2016р. і на 29,4% більше, ніж у листопаді 2017р. (Табл. 4.3, Рис. 4.9).

Зростання рівня заробітної плати у грудні 2017р. порівняно з листопадом 2017р. зафіксовано в усіх видах економічної діяльності, крім сільського господарства, лісового господарства та рибного господарства (зменшення на 1,5%).

Таблиця 4.3 – Середньомісячна номінальна та реальна заробітна плата у 2017 році (Побудовано за даними [21,22])

 

Номінальна заробітна плата, грн

Індекс заробітної плати, у % до попереднього місяця

номінальної

реальної

Січень

5666

86,7

85,5

Лютий

5698

100,6

99,5

Березень

6157

108,1

105,8

Квітень

6062

98,4

97,9

Травень

6322

104,3

102,6

Червень

7007

110,8

108,9

Липень

6691

95,5

94,7

Серпень

6445

96,3

96,6

Вересень

6624

102,8

101,0

Жовтень

6681

100,9

99,9

Листопад

6837

102,3

101,4

Грудень

8297

121,3

119,9

Високий рівень заробітної плати у грудні 2017р. спостерігався у державному управлінні й обороні; обов`язковому соціальному страхуванні, фінансовій та страховій діяльності, виробництві автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів, інших транспортних засобів, виробництві електричного устаткування, постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, транспорті, складському господарстві, поштовій та кур'єрській діяльності, виробництві комп`ютерів, електронної та оптичної продукції, професійній, науковій та технічній діяльності, де заробітна плата працівників в 1,2–1,6 рази перевищила середній показник по економіці області.

Рис. 4.9 – Індекси номінальної та реальної заробітної плати 2017 року (у % до відповідного місяця попереднього року)
Побудовано за даними [21,22,23]

Зростання рівня заробітної плати у 2017р. порівняно з 2016р. відбулося в усіх видах економічної діяльності. Зокрема, значне зростання відбулось в операціях з нерухомим майном (на 70,2%), сільському господарстві, лісовому господарстві та рибному господарстві (на 58,7%), державному управлінні й обороні; обов`язковому соціальному страхуванні (на 55,5%), в освіті (на 54,0%), в мистецтві, спорті, розвагах та відпочинку (на 48,0%), охороні здоров`я та наданні соціальної допомоги (на 46,7%), у діяльності у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (на 40,7%), у добувній промисловості і розробленні кар`єрів (на 40,3%), тимчасовому розміщенні й організації харчування (на 40,3%), будівництві (на 38,5%), фінансовій та страховій діяльності (на 38,4%) та водопостачанні; каналізації, поводженнях з відходами (на 34,2%) (Додаток Г). Також має місце гендерне співвідношення заробітної плати, де більше заробляють чоловіки (Додаток Д)

Водночас, абсолютний розмір заробітної плати працівників добувної промисловості і розроблення кар`єрів, сільського господарства, лісового господарства та рибного господарства, тимчасового розміщування й організації харчування, надання інших видів послуг, водопостачання; каналізація, поводження з відходами, установ охорони здоров`я та надання соціальної допомоги, оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів, будівництві, не перевищував 79,0% від середнього рівня по області.

Індекс реальної заробітної плати у грудні 2017р. порівняно з листопадом 2017р. становив 119,9%, з груднем 2016р. – 110,4%, у 2017р. порівняно з 2016р. – 116,6%.

Протягом 2017 року в Одеській обласній службі зайнятості мали статус безробітного понад 30,9 тис.осіб, що на 8,7% менше ніж за аналогічний період минулого року. Станом на 01.10.2017 у порівнянні з минулим роком їх кількість зменшилась на 10,4% та становила понад 8,2 тис. осіб, з яких кожна друга жінка, кожен третій - молодь віком до 35 років та особи, які мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні. Кількість сільських мешканців, які мали статус безробітного станом на 1 жовтня 2017 року, становила майже 3,7 тис.осіб.

Кількість заявлених роботодавцями вакансій протягом січня – вересня 2017 року становила 28,1 тис. одиниць. Рівень укомплектування вакансій склав 68,0%. Це сприяло працевлаштуванню понад 20,0 тис.осіб, в т.ч. понад 13,9 тис. безробітних. Рівень працевлаштування склав 45,1%. Протягом звітного періоду за сприянням служби зайнятості було працевлаштовано майже 4,0 тис. молодих осіб.

За 2017 рік шляхом виплати одноразової допомоги по безробіттю створено 46 робочих місць. Підприємницька діяльність була започаткована у 10-ти сферах економічної діяльності. Кожний другий започаткував власну справу в сфері оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів.

На нові робочі місця з компенсацією роботодавцю витрат єдиного внеску працевлаштовано понад 0,3 тис.осіб, з них 144 особи відносяться до недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці. За сприянням СЗ зайнятості у 2017 року працевлаштовано понад 4,1 тис.осіб квотної категорії, з них майже 0,3 тис. інвалідів.

Заборгованість з виплати заробітної плати працівникам комунальних підприємств відсутня.

5. Стан та регіональний розподіл трендів у сфері зайнятості населення (м. Білгород-Дністровський, м. Ізмаїл, м. Одеса) ДО ЗМІСТУ

На території міста Білгорода-Дністровського та населених пунктів, підпорядкованих Білгород-Дністровській міській раді, за оцінкою на 01.04.2018 рік, проживає 56 тис. 734 людини. Коефіцієнт життєвості населення (кількість народжених на 100 померлих) становив 80,1 особи (Табл. 5.1).

Негативною ознакою є збереження тенденції у демографічній ситуації. Так, на 1 вересня 2017 р. проживало 56486 осіб. Упродовж січня – серпня 2017р. чисельність наявного населення зменшилась на 500 осіб. Природне скорочення у січні – серпні 2017р. становило 160 осіб.

Рис. 5.1 – Індекси номінальної та реальної заробітної плати по роках (у % до відповідного місяця попереднього року)
Побудовано за даними [4,5]

У Білгород-Дністровському найбільш затребувані фахівці галузі Туризм / Готелі / Ресторани. За статистикою сайтів з пошуку роботи [15,16,17], кількість вакансій у цій галузі становить 14.9% від загальної кількості пропозицій в Білгород-Дністровському (Рис. 5.2).

Рис. 5.2 – Популярні галузі за кількістю вакансій в Білгороді-Дністровському на 01.05.2018 р.
Побудовано за даними [28,29,30]

Також за інтернет-рейтингом «Охоронець» є найбільш затребуваною професією в Білгороді-Дністровському [15]:

 1. Охоронець;
 2. Будівельник;
 3. Водій категорії е;
 4. Бухгалтери;
 5. Офіс-менеджер;
 6. Викладач англійської мови.

Далі розглянемо статистику Державної служби зайнятості України у місці Білгород-Дністровський. В м. Білгород-Дністровський у 2017 році отримували послуги 1146 осіб, (199,0% річного плану). З них працевлаштоване 172 осіб (44,1% річного плану). Професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації проходило 226 осіб (80,7% річного плану). Кількість осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи – 200 осіб (102,6% річного плану). Чисельність інвалідів, що перебували на обліку 30 осіб, з низ працевлаштовано 10 осіб (52,6% річного плану). Рівень зареєстрованого безробіття на кінець року склав 1,4% [24].

За 2017 рік отримували послуги 1130 осіб, (197,0% річного плану). З них працевлаштоване 156 осіб (40,0% річного плану). Професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації проходило 217 осіб (78,0% річного плану). Кількість осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи – 65 осіб (33,3% річного плану). Чисельність інвалідів, що перебувають на обліку 25 осіб, з низ працевлаштоване 10 осіб (52,6% річного плану). Рівень зареєстрованого безробіття на кінець року очікується на рівні 1,2% [25].

Таблиця 5.1 – Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України у місці Білгород-Дністровський, осіб (Побудовано за даними [21])

Найменування показника

2013

2014

2015

2016

2017

1

Чисельність осіб, які мають статус безробітного

1583

1364

1529

1189

1200

2

Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку

115

797

712

153

180

3

Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних

729

475

497

362

450

4

Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації

239

230

253

242

220

5

Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру

84

98

64

51

37

          з них зареєстрованих безробітних

84

98

64

51

37

6

Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи

152

187

187

187

150

          з них організували власну справу

30

26

28

2

1

Для подальшого ефективного розвитку сфери зайнятості населення, захисту прав громадян на працю та збереження трудового потенціалу мають бути консолідовані зусилля місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державної служби зайнятості та інших соціальних партнерів.

Ефективний розвиток економіки Ізмальського району неможливий без розвитку гнучкого ринку праці. Завдяки реалізації заходів щодо розвитку реального сектора економіки та реалізації правових і економічних механізмів, спрямованих на легалізацію зайнятості, зменшуватиметься чисельність економічно неактивного населення.

Станом на 01.01.2018 року чисельність постійного населення в Ізмаїльському районі становила 51416 осіб, наявного – 51238 осіб. Середня чисельність постійного населення району за 2017 рік склала 51516 осіб, наявного населення – 51338 осіб. За попередніми даними, наданих Головним управлінням статистики в Одеській області, населення Ізмаїла на 1 січня 2018 року становить 70, 456 тисячі осіб (Рис. 5.3).

Рис. 5.3 – Порівняльна статистика міст (Білгород-Дністровський та Ізмаїл), за кількістю населення (осіб) на 01.01.2018 рік
Побудовано за даними [4,5]

В Ізмаїлі найбільш затребувані фахівці галузі Виробництво. За статистикою сайтів з пошуку роботи [15,16,17], кількість вакансій у цій галузі становить 31.6% від загальної кількості пропозицій в Ізмаїлі (Рис. 5.4).

Рис. 5.4 – Популярні галузі за кількістю вакансій в Ізмаїлі на 01.05.2018 р.
Побудовано за даними [28,29,30]

Також за інтернет-рейтингом «Викладач англійської мови» є найбільш затребуваною професією в Ізмаїлі [15]:

 1. Викладач англійської мови;
 2. Супервайзер торгових представників;
 3. Менеджер по запчастинах;
 4. Монтажник вікон;
 5. Водій категорії е;
 6. Перекладач з/на англійську мову.

Пріоритетним напрямом у сфері зайнятості населення в 2017 році залишалось забезпечення реалізації державної політики зайнятості, а саме підвищення економічної активності населення, сприяння повній продуктивній і вільно обраній зайнятості шляхом здійснення заходів щодо державного регулювання ринку праці, недопущення зростання безробіття, створення нових робочих місць із належними умовами та гідною оплатою праці [26].

На виконання законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття», з метою контролю стану ринку праці в районі, рішенням Ізмаїльської районної ради двадцять п’ятої сесії сьомого скликання від 21 грудня 2017 року № 332 – VІІ затверджено Програму зайнятості населення Ізмаїльського району на 2018-2020 роки [27].

Мета Програми полягає у створенні за допомогою правового, організаційного та економічного механізму умов для:

 • визначення напрямків подальшого економічного розвитку та розв’язання проблем зайнятості населення Ізмаїльського району;
 • упередження та недопущення загрози масового безробіття в Ізмаїльському районі;
 • сприяння зайнятості населення шляхом збереження діючих ефективних та створення нових робочих місць у роботодавців;
 • сприяння самостійній зайнятості населення, розвитку підприємництва;
 • створення умов для підготовки робочої сили, професійний склад і кваліфікаційний рівень якої відповідає потребам економіки та ринку праці, підвищення її якості;
 • регулювання соціально-трудових відносин, використання робочої сили, детінізація відносин у сфері зайнятості населення та посилення мотивації до легальної продуктивної зайнятості;
 • сприяння зайнятості громадян, що потребують соціального захисту і не спроможні на рівних умовах конкурувати на ринку праці;
 • створення умов для професійної підготовки та зайнятості осіб з обмеженими фізичними і розумовими можливостями;
 • розвиток соціального партнерства у вирішенні питань зайнятості, активна участь роботодавців у реалізації державної політики зайнятості.

В період з 01.01.2017 року по 01.01.2018 року на обліку в Ізмаїльському міськрайонному центрі зайнятості перебувало 348 осіб, з яких працевлаштовано 237 осіб. Протягом 2017 року отримали статус безробітного 715 осіб, мали статус безробітного 1096 осіб, з них 899 осіб отримували матеріальну допомогу по безробіттю. Станом на 01.01.2018 року 317 осіб мали статус безробітного, з них 284 отримували допомогу по безробіттю. В період з 01.01.2017 року по 01.01.2018 року працевлаштовано 572 особи з числа безробітних. Одну особу працевлаштовано шляхом виплати допомоги по безробіттю одноразово. Протягом 2017 року працевлаштовано на нові робочі місця 5 безробітних громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці, із здійсненням компенсації роботодавцю у розмірі єдиного внеску, а також працевлаштовано 12 зареєстрованих безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності, із здійсненням компенсації витрат суб’єктам малого підприємництва в розмірі єдиного внеску. З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці протягом звітного періоду з 01.01.2017 по 01.01.2018 року за направленням служби зайнятості проходили профнавчання 405 безробітних. Взяли участь у громадських роботах 91 безробітний, в інших роботах тимчасового характеру – 375 безробітних. Загальна кількість безробітних, які отримали профорієнтаційні послуги, склала 1082 особи [26].

За даними Головного управління статистики в Одеській області, станом на 1 січня 2018 року заборгованість із виплати заробітної плати по Ізмаїльському району на економічно активних, підприємствах-банкрутах та неактивних підприємствах відсутня [5]. За лютий 2018 року:

 • зареєстровано – 76 осіб;
 • знаходилось на обліку – 501 особа;
 • право на отримання допомоги по безробіттю мали 439 осіб;
 • працевлаштовано – 37 безробітних осіб та 40 осіб, які шукали роботу.

В Одесі найбільш затребувані фахівці галузі Торгівля / Продажи. За статистикою сайтів з пошуку роботи [15,16,17], 01.04.2018 рік, кількість вакансій у цій галузі становить 15.6% від загальної кількості пропозицій в Одесі (Рис. 5.5).

Рис. 5.5 – Популярні галузі за кількістю вакансій в Одесі на 01.04.2018 р.
Побудовано за даними [28,29,30]

Також за інтернет-рейтингом «Прибиральник» є найбільш затребуваною професією в Одесі [15]:

 1. Прибиральник;
 2. Агент з продажу нерухомості;
 3. Англійська перекладач;
 4. Ріелтор з нерухомості;
 5. Майстер ремонту;
 6. Водій таксі;
 7. Керівник відділу продажу;
 8. Менеджер магазину;
 9. Водій експедитор;
 10. Інтернет-менеджер.

Рівень середньої заробітної плати у професії «Прибиральник» дорівнює 4500 грн. У розрізі професій найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників – це водії, електромонтери, слюсарі, електрогазозварники, швачки, тощо (Рис. 5.6).

Рис. 5.6 – Структура вакансій за професійними групами в Одеській області, станом на 01.04.2018 р., %
Побудовано за даними [15,16,17]

Станом на 1 квітня 2018 року у базі даних служби зайнятості Одеської області налічувалося понад 5,1 тис. вакансій, що на 32% більше, ніж на 1 квітня 2017 року (Табл 5.2). Крім того, у базі даних служби зайнятості містилася інформація про 607 пропозицій роботи, отриманих з інших джерел.

Таблиця 5.2 – Професії, по яких існує дефіцит кадрів (Побудовано за даними [21])

Назва професії

На кінець 2017 року

Станом на 01.04.2018 року

 

Загальна кількість вакансій, од.

Загальна чисельність безробітних, осіб

Дефіцит кадрів

Вакансій

Середній розмір заробітної плати, грн.

Професіонали

Спеціаліст державної служби

269

199

70

82

4 802

Державний виконавець

121

5

116

46

3 824

Вчитель навчального закладу

104

60

44

45

4 353

Інспектор

62

3

59

55

5 291

Інспектор

59

15

44

40

7 877

Лікар-терапевт

23

1

22

10

4 310

Фахівці

Сестра медична

203

94

109

67

4 072

Фахівець

111

77

34

59

5 907

Технічні службовці

Касир (в банку)

53

18

35

28

6 111

Працівники сфери торгівлі та послуг

Поліцейський (спеціалізація)

45

3

42

43

7 023

Кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства

Рибалка прибережного лову

225

113

112

60

3 723

Кваліфіковані робітники з інструментом

Швачка

245

65

180

205

4 079

Електромонтер

91

20

71

57

5 728

Слюсар-сантехнік

76

35

41

46

4 638

Робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання

Токар

59

29

30

28

5 348

Водій трамвая

22

1

21

22

8 173

Найпростіші професії

Вантажник

128

86

42

66

5 681

Двірник

109

76

33

41

3 716

Прибиральник територій

83

52

31

38

3 868

В Табл. 5.2 зазначені тільки ті професії, які мають великий дефіцит кадрів.

Залишається високим попит на професіоналів та фахівців з досвідом роботи - бухгалтерів, спеціалістів державної служби, лікарів, вчителів, інженерів різних галузей, фармацевтів, ІТ- фахівців, менеджерів а також економістів.

Також затребувані працівники сфери послуг (продавці, покоївки, кухарі, охоронники, офіціанти, бармени, молодші медичні сестри, тощо).

У сільськогосподарському секторі – трактористи, робітники з обслуговування сільськогосподарського виробництва, виноградарі та рибалки.

Серед найпростіших професій найбільш затребувані підсобні робітники, вантажники, прибиральники, двірники, сторожі та контролери енергонагляду.

Середній розмір заробітної плати у вакансіях становив 5,0 тис. грн. (на відповідну дату 2017 року – 3,7 тис. грн.), у 62% вакансій розмір заробітної плати – вище мінімальної.

Серед районів та міст області найбільшу заробітну плату пропонували роботодавці Овідіопольського та Біляївського району – в середньому 5,9 тис. гривень, міст Одеса та Южне – 5,7 та 5,6 тис. грн., Ширяївського району – 5,3 тис. гривень (Додаток Д).

За професійними групами, середній розмір оплати праці у вакансіях для законодавців, вищих державних службовців, керівників становив 6,4 тис. грн., для технічних службовців та кваліфікованих робітників з інструментом – 5,2 тис. грн., для професіоналів – 5,1 тис. грн., для робітників з обслуговування та експлуатації устаткування і машин та для технічних службовців – 5,0 тис. грн., для фахівців – 4,9 тис. грн., для працівників сфери торгівлі та послуг – 4,8 тис. грн., для представників найпростіших професій – 4,4 тис. грн., найнижчий розмір заробітної плати для кваліфікованих працівників сільського господарства – 3,9 тис. грн.

Найвищий розмір оплати праці пропонується у вакансіях для головного режисера (по 24,3 тис. грн.), головного механіка (по 23,1 тис. грн.), концертмейстера з класу вокалу (по 21,9 тис. грн..), режисера-постановника (по 20,6 тис. грн.), техніка-технолога (текстильна та легка промисловість) (по 20,0 тис. грн.), начальника їдальні (по 17,6 тис. грн..), артиста-вокаліста, концертмейстера з класу вокалу та артиста балету (17,4 тис. грн.), капітана (по 14,9 тис. грн..).

Також, високий рівень заробітної плати пропонується рихтувальник кузовів (20,0 тис. грн.), машиністу пневматичної установки (14 тис. грн.) та електромеханік з ліфтів (11,1 тис. грн).

6. Стан розподілу послуг із професійного тренінгу та послуг у працевлаштуванні, що надаються урядом та НДО у області ДО ЗМІСТУ

За сприяння Одеської державної служби зайнятості на 01.05.2018 працевлаштовано понад 10 000 осіб, з них 7,3 тис. безробітних. 27,8% працевлаштовано оперативно до надання статусу безробітного (Додаток З).

Основним інструментом уряду із перенавчання є центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, які допомагають безробітним зайняти своє місце на ринку праці.

Професійне навчання безробітних проводиться службою зайнятості з урахуванням вимог ринку праці, перспектив розвитку регіону, в тому числі для зайняття підприємницькою діяльністю, що обумовлюється відповідним договором між особою та регіональним центром зайнятості. Професійне навчання зареєстрованих безробітних визначено ст 35. Закону України «Про зайнятість населення».

Професійне навчання зареєстрованих безробітних – професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог.

Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.

За даними ООЦЗ [21] перенавчання у Одеському центрі ПТО ДСЗ проходили 243 особи з Одеського району, 358 осіб з Білгород-Дністровському району, 285 з Ізмаїльського (Рис. 6.1).

Рис. 6.1 – Статистика послуг служби зайнятості населення по містах (Одеса, Білгород-Дністровський та Ізмаіл) на січень-квітень 2018 року.
Побудовано за даними [21, Додаток К,Л,М]

Вибiр перелiку професiй визначений потребами ринку працi та можливiстю працевлаштування безробiтних громадян , в т.ч соцiально незахищених категорiй населення, iнвалiдiв. По закiнченнi навяння слухачам видається свiдоцтво про присвоєння (пiдвищення) робiтничої квалiфiкацiї державного зразка (Додаток Н)

З березня 2018 року В Одесі та і Білгороді-Дністровському працюють курси у рамках Програми НАТО-Україна з перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців. Курси, які читаються:

 • «Менеджмент перевезень»;
 • «Англійська мова».

Курси розпочалися в рамках Програми НАТО-Україна з перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців. Виконавці курсів – Учбовий центр «Громадської організації Ліга офіцерів» та «Українсько-Баварський Менеджмент Трейнінг-центр».

Навчання за напрямком «Менеджмент перевезень» проходитиме протягом трьох місяців у м. Чорноморськ. Група військовослужбовців, які вивчатимуть англійську мову, буде проходити інтенсивний курс навчання протягом чотирьох місяців у м. Одеса та Білгороді-Дністровському. Після завершення курсів слухачі отримають відповідні сертифікати.

Слухачами курсів є військовослужбовці, які підлягають звільненню в найближчий рік, а також колишні військовослужбовці, що закінчили службу в ЗС України протягом останніх трьох років. Частина студентів — це офіцери, що залишили лави ЗСУ 10 років тому, а потім були мобілізовані й залучені до АТО.

Дуже активно у 2017-2018 році працював БФ «Карітас Одеса УГКЦ». З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних здійснюється їх професійне перенавчання, проводяться семінари та консультації для підприємців та бажаючих розпочати власну справу з питань ведення бізнесу. Він одразу реалізував два проекти з навчанням та перенавчанням:

1. Для ВПО 9 місяців працював проект «Відновлення засобів до існування в містах для населення, що постраждало внаслідок конфлікту на сході України» (м. Одеса, Одеська область) від БФ «Карітас Одеса УГКЦ» та МБФ «Карітас України».

Одним з напрямків роботи проекту були – індивідуальні гранти на перепідготовку для ВПО, які бажають змінити кваліфікацію у зв’язку з труднощами працевлаштування в місцях переселення, або підвищити кваліфікацію в рамках існуючої професії.

За статистикою роботи проекту:

 • Зареєстровано 110 анкет;
 • Отримали грант на перенавчання 30 бенефіціарів (Сума гранту до 8000 грн);
 • 53% з них працевлаштовані;

Бенефіціари самостійно могли обирати напрямки навчання. За рейтингом розташувались наступні напрямки:

 • Бухгалтерія, зовнішньоекономічна діяльність, логістика;
 • Інструктор тренажерного залу, дитячий фітнес;
 • Дизайн (графічний, дизайн меблів);
 • Масажисти;
 • Перукарське мистецтво;
 • Манікюр, педикюр;
 • Користувач та технік ПК;
 • SMM;
 • Стропальник;
 • Туристичний бізнес, управління фірмою;
 • Грумер;
 • Флорист;

Проект реалізувався за фінансової підтримки міжнародної гуманітарної організації «Catholic Relief Services» (США).

2. Проект «Тривалий економічний підйом для миру» («ТЕПМ»), який спрямований допомогти ВПО та місцевому населенню Одеси, Білгород-Дністровського та Ізмаїлу знайти роботу або розпочати чи розширити власний бізнес. Проект розрахований на три роки, та на 1.05.2018 вже реалізував 1 бізнес-інкубатор та 1 бізнес акселератор:

 • Навчання пройшли 80 осіб;
 • Видано 14 грантів;
 • Загальна сума фінансування підприємницької діяльності за 2017 рік склала 620 тис грн ;

В 2018 році планується провести навчання серед 225 осіб та видати гранти на загальну суму 1,8 млн грн. Загалом планується навчити основам підприємницької діяльності, за три роки роботи проекту, 525 осіб та видати гранти на загальну суму 3,89 млн грн. Однак на новий набір бізнес-навчання помітно падіння кількості заявок на участь – оскільки однією з головних умов надання грантів – є відкриття ФОП.

Ще одним прикладом є Навчально-Консультаційний Центр з питань організації та здійснення підприємницької та інноваційної діяльності "Політех-Консалт", який працює при Інституті бізнесу, економіки та інформаційних технологій Одеського національного політехнічного університету. В ньому студенти та випускники та всі інші мають можливість додатково освоювати ряд курсів з отриманням відповідних сертифікатів, що підвищує їх конкурентоспроможність на ринку праці. Так у 2017/2018 році центр надавав послуги з організації проведення курсів української мови в якості атестації державних службовців щодо визначення рівня володіння державною мовою осіб, які претендують на зайняття посади на державній службі. За рік Центр надав послуги майже 400 особам, а атестат отримало більше 200.

Висновок ДО ЗМІСТУ

Проведення загального огляду ситуації з зайнятості та підприємництва в Україні та Одеському регіоні виявив тенденцію на збільшення, або прискорення розвитку багатьох показників, що робить загальну оцінку ситуації із підприємництвом в регіоні досить високою, а сам регіон привабливим як для інвестицій, так для започаткування підприємницької діяльності.

Незважаючи на велику кількість закриття ФОП, кількість податків майже не змінилась – це означає що більшість ФОП, що закрились – були «мертвими», або ухилялись від податків.

Показники малого підприємництва Одеського регіону (м. Білгород-Дністровський, м. Ізмаїл, м. Одеса) вказують на формування позитивного клімату для ведення підприємницької діяльності, адже ті ФОП, що реєструються, а бо ті що не закрилися – пропонують нові вакансії, тим самим створюють нові робочі місця. Також підприємництву активно допомагають як урядові служби (Центри зайнятості), так і неурядові (ГО, НГО, БФ, МБФ) пропонуючи гранти на створення робочих місць, на розширення бізнесу, або на його акселерацію.

Стан зайнятості населення Одеського регіону теж показує позитивну динаміку росту, у порівнянні до минулих років – це зростання заробітної плати, зменшення навантаження на ЦЗ через зріст коефіцієнта працевлаштування.

Регіональний розподіл трендів у сфері зайнятості населення у цільових містах виявив найпопулярніші вакансії (серед яких прибиральниця, охоронець, викладач англійської мови), та їх середню заробітну плату. Виявлення цього розподілу відбулося з двох напрямків – перший це статистика Центрів зайнятості, другий – показники популярних інтернет-сайтів з працевлаштування.

Щодо послуг професійного тренінгу та послуг у працевлаштуванні, що надаються урядом та НДО у області, окрім Одеського центру ПТО ДСЗ, слід відмітити БФ «Карітас Одеса УГКЦ», який постійно реалізує грантові проекти за напрямками: працевлаштування, перенавчання, бізнес-навчання, бізнес-гранти на початок бізнесу та на його прискорення, гранти на самозайнятість та на створення робочих місць, на підтримку мікропідприємництва, та ін.

Використані джерела: ДО ЗМІСТУ
 1. Безус А.М. Розвиток підприємств малого бізнесу в Україні / А.М. Безус, К.В. Шафранова // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. Серія : Економічні науки. – 2016. – № 3. – С. 7-17.
 2. Поліщук Г.О. Державна підтримка розвитку малого підприємництва: вітчизняний та зарубіжний досвід. [Електронний ресурс] / Г.О. Поліщук // Актуальні проблеми державного управління. – № 1 (51)/2017. – С. 1-9. – Режим доступу : http://www.kbuapa.kharkov.ua/e-book/apdu/2017-1/doc/6/03.pdf. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 3. Солованюк С.М. Розвиток малого бізнесу в Україні в сучасних умовах / С.М. Солованюк // Міжнародний науковий журнал "Інтернаука". – 2017. – № 2 (2). – С. 130-133.
 4. Офіційна сторінка Державного комітету статистики України [Електроний ресурс]. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua.
 5. Оційний сайт Головного управління статистики в Одеській області [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.od.ukrstat.gov.ua.
 6. Сервіс моніторінгу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру [Електроний ресурс]. – Режим доступу: https://opendatabot.com.
 7. Програмний документ «Стратегія економічного та соціального розвитку міста Одеси до 2022 року (актуалізована)» : від 07.12.2016 р. № 1321-VII [Електронний ресурс] // Одеська міська ради. – Режим доступу: http://omr.gov.ua/ru/acts/council/91050. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 8. Офіційний документ «Програма розвитку малого і середнього підприємництва у місті Одеса на 2016-2018 роки» : від 16.03.2016 № 440-VII [Електронний ресурс] // Одеська міська ради. – Режим доступу: http://omr.gov.ua/ru/acts/council/81351. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 9. Закон України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» від 22.03.2012 № 4618-VI [Електронний ресурс] // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – Оф. вид. від 2013 р., № 3, ст. 23. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4618-17. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 10. Офіційний документ «Програма розвитку конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва в Одеській області на 2017-2020 роки» : від 16 червня 2017 року № 405-VII [Електронний ресурс] // Одеська обласна державна адміністрація. – Режим доступу: http://oblrada.odessa.gov.ua/wp-content/uploads/405-VII.pdf. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 11. Програмний документ «Стратегія економічного та соціального розвитку області до 2020 року» : від 21.12.2015 № 32-VIІ [Електроний ресурс] // Одеська Обласна Рада. – Режим доступу: http://oblrada.odessa.gov.ua/wp-content/uploads/32-VII.pdf. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 12. Офіційний документ «Програма розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва у місті Білгород – Дністровський на 2017-2018 роки» від 23.02.2017 р. № 249-VII [Електроний ресурс] // Білгород-Дністровська міська рада. – Режим доступу: http://bilgorod-d.org.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 13. Звіт про хід виконання у 2017 році «Програми розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва у місті Білгород-Дністровському на 2017-2018 роки» : від 23.02.2017 р. № 249-VII [Електроний ресурс]// Білгород-Дністровська міська рада. – Режим доступу: http://bilgorod-d.org.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 14. Платформа реалізації ідей для покращення міста Білгород Дністровський [Електроний ресурс]. – Режим доступу: https://bilgorod-d.pb.org.ua.
 15. Офіційний документ «Програма соціально-економічного та культурного розвитку міста Білгорода-Дністровського на 2017 рік» : від 27.12.2016 року № 661 [Електроний ресурс] // Білгород-Дністровська міська рада. – Режим доступу: http://bilgorod-d.org.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 16. Офіційний сайт Ізмаїльської районної ради [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://izmail-rada.odessa.gov.ua.
 17. Офіційний сайт Ізмаїльської міської ради [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://izmail-rada.gov.ua
 18. Офіційний документ «Програми підтримки малого і середнього підприємництва в Ізмаїльському районі на 2016-2018 роки» : від 15.03.2016 р. № 71-VІІ [Електроний ресурс]// Ізмаїльська районна ради. – Режим доступу: http://izmail-rada.odessa.gov.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 19. Офіційний документ «Програма соціально-економічного та культурного розвитку Ізмаїльського району на 2017 рік» : від 23.03.2017 р. №246-VІІ [Електроний ресурс] // Ізмаїльська районна ради. – Режим доступу: http://izmail-rada.odessa.gov.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 20. Офіційний документ «Звіт Ізмаїльської районної державної адміністрації про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Ізмаїльського району за 2017 рік» [Електроний ресурс] // Ізмаїльська районна ради. – Режим доступу: http://izmail-rada.odessa.gov.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 21. Офіційний сайт Одеського регіонального центру зайнятості [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://ode.dcz.gov.ua.
 22. Офіційний документ «Звіт про здійснення Одеською обласною державною адміністрацією покладених на неї повноважень та стан розвитку території у 2017 році» [Електронний ресурс] // Одеська обласна державна адміністрація. – Режим доступу: https://oda.odessa.gov.ua/statics/pages/files/5a82a5d4bcddb.pdf. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 23. Офіційний документ «Програма зайнятості населення м. Одеси на період до 2022 року» : від 14.12.2017 № 2743-VII [Електронний ресурс] // Одеська міська ради. – Режим доступу: http://omr.gov.ua/ua/acts/council/102327. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 24. Офіційний документ «Програма зайнятості населення м. Білгород-Дністровський на період до 2017 року» : від 21.10.2013 року № 666-VI [Електроний ресурс] // Білгород-Дністровська міська рада. – Режим доступу: http://bilgorod-d.org.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 25. Офіційний документ «Програма зайнятості населення міста Білгорода-Дністровського на 2018-2020 роки» : від 20.03.2018 р. № 511-VII [Електроний ресурс] // Білгород-Дністровська міська рада. – Режим доступу: http://bilgorod-d.org.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 26. Неофіційний сайт Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://izmailcz.com.ua.
 27. Офіційний документ «Програма зайнятості населення Ізмаїльського району на 2018-2020 роки» : від 21.12.2017 р. №332-VІІ [Електроний ресурс] // Ізмаїльська районна ради. – Режим доступу: http://izmail-rada.odessa.gov.ua. – Доступно на 24.04.2018. – Назва з екрана.
 28. Сайт з пошуку вакансій TRUD [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://ua.trud.com
 29. Сайт з пошуку вакансій HeadHunter [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://hh.ua
 30. Сайт з пошуку вакансій RABOTA [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://rabota.ua

 

 

 

Д О Д А Т К И

 

ДО ЗМІСТУ

 

 

Додаток А – Кількість зареєстрованих ВПО в Одеській області
(станом на 10.05.2018 р.)

 

№ з/п

Назва району (міста, району у місті)

Обліковано

Особи працездат. віку

Потребують працевлаштування

Діти

Інваліди

Пенсіонери

осіб

сімей

працездатні особи (крім громадян, зазначених у абзаці 1 пункту 7 постанови КМУ від 01.10.2014 № 505

інші

1

м. Одеса

30968

23601

15839

5785

6

7565

1260

7182

2

м. Білгород-Дністровський

868

612

400

220

0

130

154

184

3

м. Ізмаїл

315

207

147

30

17

64

11

93

4

м. Подільськ

122

67

43

4

1

46

6

27

5

м. Теплодар

78

64

20

5

0

17

5

21

6

м.Чорноморськ

1787

1136

479

91

0

616

39

567

7

м. Южне

694

434

318

0

0

140

41

195

8

Ананьївський р-н

112

88

46

18

0

29

13

44

9

Арцизський р-н

92

55

28

15

6

28

9

27

10

Балтський р-н

224

128

72

50

22

68

12

72

11

Березівський р-н

121

93

43

3

0

34

7

23

12

Білгород-Дністровський р-н

275

165

122

34

0

77

24

52

13

Біляївський р-н

1243

737

481

247

0

372

64

327

14

Болградський р-н

120

67

35

2

24

36

11

38

15

Великомихайлівський р-н

32

16

9

7

0

22

3

8

16

Захарівський р-н

24

10

8

3

5

10

1

5

17

Іванівський р-н

86

61

32

19

4

18

11

25

18

Ізмаїльський р-н

60

41

23

15

0

15

1

19

19

Кілійський р-н

115

57

38

6

0

39

8

28

20

Кодимський р-н

85

41

25

13

0

34

2

24

21

Лиманський р - н

1475

907

733

979

2

346

43

352

22

Любашівський р-н

56

35

16

7

9

15

5

20

23

Миколаївський р-н

28

21

7

5

0

4

4

13

24

Овідіопольський р-н

1297

611

429

303

164

307

32

369

25

Окнянський р-н

21

14

5

0

0

4

0

12

26

Подільський р-н

60

41

12

9

0

10

7

31

27

Ренійський р-н

56

28

15

6

0

22

2

17

28

Роздільнянський р-н

205

135

58

0

58

49

18

80

29

Савранський р-н

64

41

23

12

10

16

1

22

30

Саратський р-н

71

33

28

21

0

29

3

11

31

Тарутинський р-н

82

48

36

2

0

27

5

16

32

Татарбунарський р-н

73

51

33

20

0

15

6

19

33

Ширяївський р-н

26

16

4

3

0

6

2

14

Всього по області:

40935

29661

19607

7934

328

10210

1810

9937

Додаток Б - Кількість зареєстрованих безробітних та кількість вакансій
(за видами економічної діяльності)

 

Кількість зареєстрованих безробітних1, осіб

Кількість вакансій, одиниць

Навантаження на одну вакансію,
осіб

 

01.01.2018

01.01.2017

01.01.2018

01.01.2017

01.01.2018

01.01.2017

Усього

13395

14053

2956

2665

5

5

Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство

5948

5925

113

109

53

54

Промисловість

1020

984

594

490

2

2

у тому числі

Добувна промисловість і розроблення кар’єрів

44

21

Переробна промисловість

689

708

403

349

2

2

Будівництво

140

118

105

83

1

1

Оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів

996

859

312

296

3

3

Транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність

591

579

360

249

2

2

Тимчасове розміщування й організація харчування

173

175

86

41

2

4

Інформація та телекомунікації

171

176

35

47

5

4

Фінансова та страхова діяльність

284

447

29

37

10

12

Операції з нерухомим майном

70

79

63

47

1

2

Професійна, наукова та технічна діяльність

159

125

63

72

3

2

Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування

300

204

123

111

2

2

Державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування

1300

2003

438

442

3

5

Освіта

217

201

281

278

1

1

Охорона здоров’я та надання соціальної допомоги

410

417

289

293

1

1

Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок

24

41

27

29

1

1

Надання інших видів послуг

78

82

38

41

2

2

Особи, які раніше не працювали

1514

1638

х

х

х

х

Додаток В – Середньооблікова кількість працівників за видами економічної діяльності
(станом на 01.01.2018 р.)

 

Середньооблікова кількість штатних працівників

Осіб на 01.01.2018 рік

у % до 01.01.2017 року

Усього

424987

99,0

Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство

22309

95,9

у тому числі

     сільське господарство

21346

96,0

Промисловість

57729

103,0

Будівництво

9719

100,4

Оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів

40819

99,8

Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність

67459

98,3

у тому числі

     транспорт

18733

104,0

     складське господарство та допоміжна      
діяльність у сфері транспорту

44961

96,3

     поштова та кур'єрська діяльність

3765

95,1

Тимчасове розміщування й організація харчування

4549

94,0

Інформація та телекомунікації

6173

96,6

Фінансова та страхова діяльність

8721

94,2

Операції з нерухомим майном

7556

109,3

Професійна, наукова та технічна діяльність

8719

99,2

Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування

12195

79,4

Державне управління й оборона; обов'язкове соціальне страхування

25416

96,2

Освіта

87582

100,8

Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги

53977

98,5

Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок

9205

103,5

у тому числі

     діяльність у сфері творчості,
мистецтва та розваг

6364

101,7

     функціювання бібліотек, архівів,
музеїв та інших закладів культури

1786

94,3

Надання інших видів послуг

2859

124,7

Додаток Г – Середньомісячна заробітна плата штатних працівників по містах та районах
(станом на ІV квартал 2017 р.)

Додаток Д – Середньомісячна заробітна плата жінок та чоловіків
(за окремими видами економічної діяльності, станом на ІV квартал 2017 р.)

Додаток Ж – Основні показники економічного і соціального розвитку м. Одеси за 2017 рік

Показник

Одиниця виміру

2017 рік

Промисловість

Обсяг реалізованої промислової продукції у діючих цінах

млн.грн

25 862,6

Обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу

грн

25 585,8

Капітальне будівництво

Прийнято в експлуатацію загальної площі житла

тис.м2

420,0

Обсяг виконаних будівельних робіт

млн.грн

8 081,7

Транспорт

Вантажооборот

млн.ткм

62 576,1

Перевезено (відправлено) вантажів

млн. тонн

35,6

Пасажирооборот

млн.пас.км

10 941,4

Перевезено (відправлено) пасажирів

млн.пас.

276,4

Інвестиції та зовнішньоекономічна діяльність

Капітальні інвестиції у фактичних цінах

млн.грн

11 597,3

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій
(акціонерний капітал та боргові інструменти) на 31.12.2017

млн.дол.США

1 568,0

Обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал) на 31.12.2017

млн.дол.США

530,9

Експорт товарів та послуг

млн.дол.США

1 329,2

Імпорт товарів та послуг

млн.дол.США

1 124,6

Сальдо торговельного балансу

млн.дол.США

+204,6

Внутрішня торгівля

Роздрібний товарообіг підприємств, які здійснювали діяльність із роздрібної торгівлі

млн.грн

34 474,7

Індекс фізичного обсягу роздрібного товарообігу підприємств
(у % до відповідного періоду попереднього року)

%

115,9

Показники рівня життя населення

Середньомісячна номінальна заробітна плата одного штатного працівника

грн

6 757

Заборгованість з виплати заробітної плати на 01.01.2018

млн.грн

45,8

Населення

Чисельність населення на 01.01.2018

тис. осіб

1 011,5

Чисельність зареєстрованих безробітних

тис. осіб

1,9

Підприємницька діяльність

Кількість фізичних осіб-підприємців (на кінець року)

тис.од.

75,6

Кількість юридичних осіб (на кінець року)

тис.од.

54,6

Кількість малих підприємств (очікуване)

тис.од.

11,3

Кількість середніх підприємств (очікуване)

тис.од.

0,41

Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) малими та середніми підприємствами

млрд.грн

119,5

Додаток З – Загальна статистика надання послуг Одеського Обласного ЦЗ
(Доопрацьовано за даними Одеського Обласного центру зайнятості)

Найменування послуги

На 01.05

у порівнянні з минулим роком

2017

2018

%

+ (-)

Усього мали статус протягом періоду, осіб

23 413

21 191

90,5

-2 222

 • з них отримали статус протягом звітного періоду, осіб

9 360

7 796

83,3

-1 564

Всього отримали роботу (у т.ч. до набуття статусу безробітного), осіб

10 434

10 155

97,3

-279

Працевлаштовано до набуття статусу безробітного

2 453

2 821

115,0

368

Чисельність безробітних, які проходили профнавчання, осіб

4 963

4 476

90,2

-487

Кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами, осіб

54 908

62 810

114,4

7 902

 • з них отримали статус безробітного, осіб

22 030

20 054

91,0

-1 976

 • особи, які навчаються в навчальних закладах різних типів

22 202

29 341

132,2

7 139

Чисельність  осіб, які брали участь у громадських  та інших роботах тимчасового характеру

4 782

4 824

100,9

42

Кількість роботодавців, які надали інформацію про вакансії

3 953

3 966

100,3

13

Кількість вакансій, одиниць

17 422

18 259

104,8

837

Мають статус безробітного на кінець періоду, осіб

11 631

10 774

92,6

-857

 • з них отримують допомогу по безробіттю, осіб

8 969

8 257

92,1

-712

Середній розмір допомоги по безробіттю у лютому, грн.

1875

2407

128

532

Кількість вакансій на кінець періоду (за формою 3-ПН), одиниць

3 377

5 251

155,5

1 874

Додаток К – Загальна статистика надання послуг Ізмаїльським МРЦЗ
(Доопрацьовано за даними Одеського Обласного центру зайнятості)

Найменування послуги

На 01.05

у порівнянні з минулим роком

2017

2018

%

+ (-)

Усього мали статус протягом періоду, осіб

1 041

868

83,4

-173

 • з них отримали статус протягом звітного періоду, осіб

467

380

81,4

-87

Всього отримали роботу (у т.ч. до набуття статусу безробітного), осіб

617

520

84,3

-97

Працевлаштовано до набуття статусу безробітного

229

190

83,0

-39

Чисельність безробітних, які проходили профнавчання, осіб

331

285

86,1

-46

Кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами, осіб

2 449

3 287

134,2

838

 • з них отримали статус безробітного, осіб

1 006

791

78,6

-215

 • особи, які навчаються в навчальних закладах різних типів

535

1 451

271,2

916

Чисельність  осіб, які брали участь у громадських  та інших роботах тимчасового характеру

297

301

101,3

4

Кількість роботодавців, які надали інформацію про вакансії

262

274

104,6

12

Кількість вакансій, одиниць

1 005

1 014

100,9

9

Мають статус безробітного на кінець періоду, осіб

456

384

84,2

-72

 • з них отримують допомогу по безробіттю, осіб

364

308

84,6

-56

Середній розмір допомоги по безробіттю у лютому, грн.

1699

2299

135

599

Кількість вакансій на кінець періоду (за формою 3-ПН), одиниць

161

235

146,0

74

Додаток Л – Загальна статистика надання послуг Білгород-Дністровським МРЦЗ
(Доопрацьовано за даними Одеського Обласного центру зайнятості)

Найменування послуги

На 01.05

у порівнянні з минулим роком

2017

2018

%

+ (-)

Усього мали статус протягом періоду, осіб

1 205

1 115

92,5

-90

 • з них отримали статус протягом звітного періоду, осіб

403

367

91,1

-36

Всього отримали роботу (у т.ч. до набуття статусу безробітного), осіб

394

406

103,0

12

Працевлаштовано до набуття статусу безробітного

99

165

166,7

66

Чисельність безробітних, які проходили профнавчання, осіб

383

358

93,5

-25

Кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами, осіб

2 330

3 117

133,8

787

 • з них отримали статус безробітного, осіб

1 126

1 050

93,3

-76

 • особи, які навчаються в навчальних закладах різних типів

884

1 405

158,9

521

Чисельність  осіб, які брали участь у громадських  та інших роботах тимчасового характеру

280

276

98,6

-4

Кількість роботодавців, які надали інформацію про вакансії

161

165

102,5

4

Кількість вакансій, одиниць

722

728

100,8

6

Мають статус безробітного на кінець періоду, осіб

736

737

100,1

1

 • з них отримують допомогу по безробіттю, осіб

597

616

103,2

19

Середній розмір допомоги по безробіттю у лютому, грн.

1573

1994

127

422

Кількість вакансій на кінець періоду (за формою 3-ПН), одиниць

201

222

110,4

21

Додаток М – Загальна статистика надання послуг Одеського МЦЗ
(Доопрацьовано за даними Одеського Обласного центру зайнятості)

Найменування послуги

На 01.05

у порівнянні з минулим роком

2017

2018

%

+ (-)

Усього мали статус протягом періоду, осіб

3532

3116

88

-416,0

 • з них отримали статус протягом звітного періоду, осіб

1446

1204

83

-242,0

Всього отримали роботу (у т.ч. до набуття статусу безробітного), осіб

1024

1067

104

43,0

Працевлаштовано до набуття статусу безробітного

321

473

147

152,0

Чисельність безробітних, які проходили профнавчання, осіб

480

243

51

-237,0

Кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами, осіб

12182

13711

113

1529,0

 • з них отримали статус безробітного, осіб

3145

2850

91

-295,0

 • особи, які навчаються в навчальних закладах різних типів

7141

7705

108

564,0

Чисельність  осіб, які брали участь у громадських  та інших роботах тимчасового характеру

115

133

116

18,0

Кількість роботодавців, які надали інформацію про вакансії

1299

1336

103

37,0

Кількість вакансій, одиниць

5002

5655

113

653,0

Мають статус безробітного на кінець періоду, осіб

2085

1920

92

-165,0

 • з них отримують допомогу по безробіттю, осіб

1605

1494

93

-111,0

Середній розмір допомоги по безробіттю у лютому, грн.

6457

7843

121,5

1386,1

Кількість вакансій на кінець періоду (за формою 3-ПН), одиниць

1537

2725

177

1188,0

Додаток Н – Перелік професій, які пропонують в Одеському центрі ПТО ДСЗ
(за якими здійснюється підготовка та перепідготовка безробітних)

Професія

Ліцензований обсяг

Орієнтовний період навчання

Адміністратор

70

8

Бармен, 4 розряд

30

5,5

Візажист

30

6

Електрогазозварник, 2 розряд

78

5,5

Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж

24

5

Касир (в банку)

30

8,5

Кондитер, 3 розряд

30

7,5

Контролер-касир, 2 розряд

48

5

Кухар, 3 розряд

60

6,5

Лицювальник-плиточник, 2 розряд

24

6

Манікюрник, 2 розряд (ІІ клас)

30

3

Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних

30

7,5

Оператор верстатів з програмним керуванням, 2 розряд

24

5

Оператор котельні, 2,3 розряд

24

3

Офіціант, 3 розряд

30

5,5

Педикюрник, 2 розряд

20

3

Перукар

90

6

Підготовка управітелів багатоквартирного будинку та керівного складу підприємств ЖКГ,що надають послуги з управління та утримання житлового комплексу

30

0,5

Покоївка, 1 розряд

20

2,5

Продавець продовольчих товарів, 3 розряд

24

5

Робітник з комплексного обслуговування і ремонту будинків, 2 розряд

24

6

Слюсар-ремонтник, 2 розряд

24

5,5

Слюсар-сантехнік, 2-3 розряд

24

6

Столяр, 2 розряд

24

6

Токар, 2 розряд

24

5,5

Фрезерувальник, 2 розряд

24

5

Швачка, 1-2 розряд

30

4

Штукатур, 2-3 розряд

24

4


залишити вiдгук

Ви не авторизованi.

УВIЙТИ